
Den f.d. israeliska utbildningsministern Shulamit Alonis förbluffande öppenhet om att ”antisemitism är ett trick som vi alltid använder”, tyder på en enorm hybris och arrogans, men samtidigt också på en stark tilltro till maktfullkomlighetens existens och fortlevnad hos det egna folket.
Hon berättade vidare att ”banden mellan Israel och det judiska etablissemanget i USA är mycket starka”, och att de har ”makt, pengar och media” till sitt förfogande, och att ”de inte vill höra någon kritik”.
Således är det ”väldigt lätt att klandra folk som kritiserar vissa av den israeliska regeringens handlingar för att vara antisemiter”. Att ta upp ”Förintelsen” och ”det judiska folkets lidande”, är saker som får ”rättfärdiga det vi gör mot Palestinerna”, avslutade hon.
Kan ni tänka er vilken maktfullkomlighet och osårbarhet denna kvinna måste ha känt; att hon så öppet kunde erkänna att ”antisemitism är ett trick vi använder hela tiden”, utan att vara rädd för att det skulle kunna medföra negativa konsekvenser för sitt land och folk?! Snacka om rejäl chutzpah!
För mig signalerar det att hon ansåg att Israel håller västerlandet i ett skamgrepp och att hon därför kunde säga och göra vad fan hon ville.
Sändes: 14 aug 2002.
Galne Gunnars Blogg har omodererade kommentarsfält och ansvarar inte för innehållet i kommentarerna. I kommentarsfältet har kommentatorn själv juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs noga igenom kommentarsreglerna innan du kommenterar.
Pingback: Sionistiska judar styr Sverigedemokraterna | Galne Gunnars Blogg | Sveriges Bästa Blogg!
Pingback: John F. Kennedy och Israel | Galne Gunnars Blogg | Sveriges Bästa Blogg!
Kan ju inte vara antisemistism juden är ju antisemit även deras shabbezgoyer i Counterjihad(Neocon) falska oppositionen de hatar araber(Riktiga Semiter) juden är en blandning från bland annat Khazaria.
Pingback: Påstådd antisemitism var bara en lögn | Galne Gunnars Blogg | Sveriges Bästa Blogg!
Pingback: Israel har utnyttjat USA som en hora | Galne Gunnars Blogg | Sveriges Bästa Blogg!